Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

"Çanakkale bir mirastır"

Tarih 19 Mart 2020, 07:59 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat Makina Mühendisleri Odası Eski Başkanı Tahir Demirel, Çanakkale Zaferinin Türk Milletinin yeniden hakim güçlere imkansızlıklar içinde iman ile bir milletin küllerinden tekrar doğduğunun destanı olduğunu söyledi.
 Tahir Demirel, 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma ve Deniz Zaferi’nin 105.nci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada Çanakkale Zaferinin yokluklar ve zorluklar altında kazanılan büyük bir destan olduğunu vurguladı.
 Demirel, açıklamasında şunları söyledi: “Çanakkale Destanı; görüntüde 1915-1916 yılları arasında, Çanakkale Boğazını geçerek İstanbul’u ele geçirmek isteyen İtilaf Devletleri ile Osmanlı ordusu arasında yapılmış bir bağımsızlık savaşıdır. Oysa ki Çanakkale Destanı Türk Milletinin yeniden hakim güçlere imkansızlıklar içinde iman ile bir milletin küllerinden tekrar doğduğunun destanıdır. İtilaf Devletleri Boğazlardan geçerek Rusya’ya askeri destek sağlamak amacıyla bir plan yaparak, 1915 yılının ilk günlerinde Çanakkale’ye ulaşmışlar ama hiç beklemedikleri bir biçimde saldırıya uğramışlardır. “Hasta adam” uyanmış, üstlerine bomba yağdırmaktadır. O gözlerinde küçülttükleri Osmanlı bir anda devleşmiş, tek yürek olmuş, üstlerine yağmur olmuş yağmıştır. Donanmasının büyük bölümünü zayi eden İtilaf Devletleri bu sefer karadan saldırmayı denemiş, bir çok cephede daha karaya ayak bile basamadan ruhlarını teslim etmişlerdir. İki taraf için en büyük kayıp Mayıs 1915 ayında yapılan Anzak çıkarması sırasında olmuştur. Önde Efendimiz arkasında Çanakkale Destanını yazan adsız kahramanlarımız hem Gelibolu yarım adasında, hem de Çanakkale’de öyle etkin bir savunma yapmıştı ki, kendilerinden misli misli fazla orduları darmadağın etmişlerdi. Bu savaşın özetidir.”
 DÜN ÇANAKKALE NE İSE BUGÜN SINIRLARIMIZI KORUMADA ODUR
 Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Sınırlarımızda verilen mücadeleyi Çanakkale Zaferi’ne benzeten Demirel, “Bizler, Zaferlerimizin gerçekleştiği yerleri sadece turistik geziler yaparak ya da salon toplantıları ile anarak değil, O zaferin ruhuna, Dinimize, Dilimize, Bayrağımıza ve Toprağımıza sımsıkı sarılarak sahip çıkarak her türlü oyunları bozmalıyız.
 Çanakkale bir mirastır, namustur ve şereftir. Dün ‘Çanakkale’ ne ise bugünde ‘Sınırlarımız’ odur. Peki bizler yani miras yediler yıllardır bu ruhu tükete tükete sonunda hidayete erdireceğiz. Gaflet, delalet ve hatta hiyanet içinde ki bizler o ruhu sattık ve bitirdik.
 Onlar bir an olsun bile geri dönmeyi düşünmediler. Bizler sıcak yataklarımızı havalandırmaktan bile aciz günlük işler ve kısır çekişmelerle işkembe hayatı yaşamaya devam ediyoruz. İnsan onuruna yakışanı yapmalıdır.”ifadelerini kullandı.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Halkımızın sağlığı herşeyden önemli

Halkımızın sağlığı herşeyden önemli devamı

Tedbiri elden bırakmayın

Tedbiri elden bırakmayın devamı
"Kömür Hikayesi Kötü Sonla mı Bitecek"09 Ocak 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN