Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Fark yaratan öğretmen anlattı

Fark yaratan öğretmen anlattı

Tarih 28 Kasım 2019, 07:49 Editör sorgun selam

devamı

 Okulun çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen programa Okul Müdürü Mehmet Kılınçarslan, müdür yardımcıları ve öğretmenler katıldı.
 Programın başında seminerden sorumlu öğretmen Ersal Ünal, Durali Doğan’ın biyografisini okudu ve yazdığı eserler hakkında bilgi verdi.
 Doğan, söyleşide öğretmenlere kendi hayatından örnekler vererek tiyatro ve araştırma kitapları yazmaya nasıl başladığını, hayat hikayesinden kesitler sunarak anlattı. 'Her öğretmenin yaşadığı yörenin çevre incelemesi yapması ve yerel kültürü iyi tanımasının başarısını artıracağını vurgulayan Doğan, yaptığı araştırmalarda öğrencilerden, öğretmenlerden ve halkın bizzat kendisinden çok faydalandığını belirterek şunları söyledi: 'Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatı'na çok güzel örnekler vermiş, yazar,gazeteci, aşık ve şair, bilim insanı yetişmiştir. Bu değerli şahsiyetleri biz de tanıyacağız, öğrencilerimize de tanıtacağız. Öncelikli olarak öğrencilerimize yakınımızdaki fark yaratan kişileri, yazarları, şairleri tanıtmalıyız, öğrencilerimizi tanıtma yönünde teşvik etmeliyiz. Öğrencilerimize önce çevremizi tanıtan ve araştıran ödevler verelim. Onları yazmaya ve araştırmaya teşvik edelim. Yozgat; manisi, türküsü,destanı, efsanesi, yaşanmış fıkrası,hikayesi, çok zengin bir il. Öğrencilerimiz kendi öz kültürüne yabancı kalmamalı. Ben şahsen tüm yazdığım kitaplarda bu zengin halk kültüründen çok yararlandım.”
 Türkiye’de kitap okuma oranının çok düşük olduğuna da dikkat çeken Doğan “Maalesef ülkemizde okuma oranı çok düşük. Dünya sıralamasında 86. sırada. İhtiyaç listesinde kitap 235. sırada. Burada en büyük görev öğretmenlerimize düşüyor.Hem kendimiz bol bol okumalıyız, yazmalıyız, hem de öğrencilerimizi okumaya, yazmaya, araştırmaya yönlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.
 Doğan, söyleşide yazdığı şiirlerden okuyarak, öğretmenlik ve idarecilik yaptığı yıllarda unutamadığı anılarını da paylaştı. Daha sonra öğretmenlerin sorularını cevaplayan Durali Doğan, “Okul Müdürü Mehmet Kılınçarslan ve seminer sorumlusu Ersal Ünal'a ve öğretmenlere teşekkür etti. Öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayarak konuşmasını tamamladı.
 Programla ilgili görüşlerini dile getiren Türkçe Öğretmeni Yılmaz Ocak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Orhan Tatar ve diğer öğretmenler söyleşiden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Öğretmenler “Sorgun’da yaşayan ve hayatımızda fark yaratan kişileri hem kendilerinin tanıması, hem de öğrencilere tanıtılması için bundan sonra her türlü gayreti göstereceklerini” ifade ettiler.
 Okul Müdürü Mehmet Kılınçarsan ise programın sonunda yaptığı konuşmada “24 Kasım Öğretmenleri Günü öncesinde ideal fark yaratan öğretmenimiz Durali Doğan ile bir araya gelmek için bu söyleşiyi düzenlediklerini belirterek; “Hocamızın fark yaratan öğretmen olarak hikayesini dinledik. Gurur duyduk, heyecanlandık.Kendisine teşekkür ediyoruz.Çok güzel, çok faydalı bir program oldu. Yakınımızdaki, yöremizdeki kendi değerlerimize, şair, yazar ve sanat adamlarımıza sahip çıkmalıyız.” Dedi. 
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

2022 ÇİĞDEMLİ'NİN YILI OLACAK

2022 ÇİĞDEMLİ'NİN YILI OLACAK devam

KARA TREN KAZA YAPTI

KARA TREN KAZA YAPTI devam
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN