Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kaz üreticisine hibe

Kaz üreticisine hibe

Tarih 18 Nisan 2019, 07:57 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat Bozok Üniversitesi Tarımsal Araştırma Uygulama Merkezi tarafından yürütülen Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi tarafından desteklenen Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen “Yozgat Damızlık Kaz ıslahı AR-GE Projesi ” kapsamında düzenlenen törenle 10 üreticiye 50 şer adet olmak üzere toplamda 500 adet kaz palazı hibe edildi.
 Yozgat Bozok Üniversitesinin Yerköy ilçesinde bulunan Tarımsal Araştırma Uygulama Merkezinde düzenlenen törene Yerköy Kaymakamı Ali Ada, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Nazif Yılmaz, Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Üniversite Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran, Yozgat Bozok Üniversitesi Tarımsal Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü ve proje yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Akif Boz ve üreticiler katıldı.
 “Yozgat Damızlık Kaz Islahı projesi” kapsamında, yerli damızlık kazların verim kapasitelerinin arttırtılması, damızlık entegrasyonu kurulması ve halk elinde geliştirilmesi hedefleniyor. 3 yıl sürecek proje kapsamında 2020 yılında 20 üreticiye, 2021 yılında da 30 üreticiye 50 adet kaz palazı dağıtımı yapılacak.
 Düzenlenen programda kaz palazı almaya hak kazanan üretici Turhan Özdemir yaptığı açıklamada “Buraya kaz civcivi almaya geldik. Bu civcivleri yetiştirip büyütmek ve çoğaltmak istiyoruz. Bizim memlekette kaz yaygın olsun istiyoruz. Memleketimize faydalı olmak istiyoruz. Bugün 50 adet civciv alacağız. Bu sayıyı çoğaltmayı düşünüyoruz” dedi. Hüseyin Canerik ise “Yozgat Çekerekten geliyorum. Kaz yetiştirmek için 50 adet civciv almaya geldim. Devletimizden Allah razı olsun. Bize yetiştirsinler diye bu fırsatı verdiler. Biz de bu civcivleri yetiştirip çoğaltmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Üniversite tarafından düzenlenen proje hakkında bilgi veren Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey yaptığı açıklamada birkaç yıl önce damızlık kaz üretimi projelerine başladıklarını ve meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Karacabey, “Damızlık kaz üretimi projemiz bundan birkaç yıl önce başladı. Özellikle Ziraat Fakültemize bağlı Tarımsal Uygulama Ve Araştırma Merkezi'nin öncülüğünde Yozgat'taki çiftçilerimize kaz üretiminde verimli olması için damızlık kaz üretmeyi ve onlara karşılıksız dağıtmayı hedeflemiştik. Bu gün birkaç yıldır yürüttüğümüz projenin meyvelerini alıyoruz. Çiftçilerimize damızlık kaz üretimi civcivleri dağıtacağız. Bir yıl sonra tekrar kendileriyle irtibat kuracağız gelişmelerle ilgili bilgiler alacağız. Bizim buradaki projemizin en önemli özelliği kaz ıslah projesidir. Bu ıslah sayesinde vatandaşımızın verimli ve daha sağlıklı kaz üretimini temin etmek onlara bu noktada ekonomik olarak destek sağlamaktır. Bunun başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Konu ile ilgilenen arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalıştılar. Üniversitemizde bu noktada her türlü desteği sağlıyor. Özellikle üniversitenin bölgesinde bulunan çiftçilere sağladığı katkı bakımından bu faaliyet çok önemli diye düşünüyorum. Bugün dağıttınız civcivlerimiz üreticilerimize hayırlı olsun. Verimli bir dönem geçirsinler diliyoruz” dedi.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Tabelası Sorgun'da öğrencisi Yozgat'ta

Tabelası Sorgun'da öğrencisi Yozgat'ta devamı

3 Vali yardımcısı 7 kaymakam Yozgat'tan ayrılıyor

3 Vali yardımcısı 7 kaymakam Yozgat'tan ayrılıyor devamı
-Sorgun Veteriner Fakültesi- Labaratuar Bahane mi?22 Ağustos 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN