Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Özelleştirme balonu ellerinde patladı

Özelleştirme balonu ellerinde patladı

Tarih 01 Kasım 2018, 08:03 Editör sorgun selam

devamı

 CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, hükümetin tarım politikasını eleştirirken yine gündemine özelleştirilmesi yılan hikayesine dönen Yozgat Şeker Fabrikası’nı aldı.
 Düzenlediği basın toplantısında “Ülke tarımının sorunlarını, Yozgat çiftçisinin sorunlarını bir kez daha dile getirmek için bir araya geldik” diyen  Ali Keven, “Üretici mağdur, çiftçi mağdur, esnaf mağdur. Diğer taraftan siyasi iktidar yastık altındaki dolarınızı bozdurun diyor ancak esnafın, çiftçinin yastık altında ne yazık ki sadece Esnaf Kefalet borçları, Ziraat Bankası kredi borçları ve Tarım Kredi borç senetleri bulunmaktadır. Gece gündüz bu borçları nasıl ödeyeceklerinin hesabını yapmaktadırlar” dedi.
 SİYASİ İKTİDAR HESAPSIZ KİTAPSIZ İŞ YAPIYOR
 Siyasi iktidarın hesapsız kitapsız iş yaptığını belirten Keven, “Siyasi iktidarın işçi, çiftçi, emekçi umurunda değil. Özelleştirmeleri bir kurtuluş gibi gören ve gösteren bu siyasi anlayış ülkeyi bir krize sürükledi. Ve bu kriz artarak devam ediyor. Bu üreten fabrikaları sorun yumağı haline getirirseniz kimi üretim yapan fabrikayı yıkıp yerine AVM yaparsanız kriz elbette kaçınılmaz olur. Bu ülkenin işçisini çiftçisini köylüsünü sorunlarıyla baş başa bırakan bir anlayış var karşımızda. Bu sorunları çözün diyoruz açıklama yapan yok. Bu işçileri bir dinleyin diyoruz muhatap yok. Son olarak bu ülkenin gözbebeği şeker fabrikalarını özelleştirdiler, 4 fabrikanın devrini yapamıyorlar hala!” dedi.
 ÖZELLEŞTİRME BALONU ELLERİNDE PATLADI
 Keven, “Örneğin; Doğuş Gıda 275 milyon lira teklif ile Yozgat Sorgun Şeker Fabrikası´nı satın aldı. İhale 9 Haziran da açıklandığı halde aradan geçen 4 ay da hiç bir işlem yapılmadı. Devir işlemi olmadı. Şimdi ise usulsüz bir şekilde devir işlemini Ocak ayına kadar uzattılar. Bu fabrikamız yılda 450 bin ton pancar işliyor. Ve önümüzde bir pancar hasat dönemi başladı. Fabrikada müdür yoktu hepsi başka kurumlara geçmişti. İşçiler fabrikayı terk etmediler aylarca fabrikaya sahip çıktılar ve şimdi kampanya dönemi başladı yine kamu eliyle üretime devam etmek zorunda kaldılar. Özelleştirme balonu ellerinde patladı. Diğer yanda fabrikada çalışan mevsimlik işçiler ise kadro yalanından sonra birde bu özelleştirmeyle iş güvenceleri olmadığı için mağdur oldular, işsiz mi kalacaklar çalışmaya devam mı edecekler belirsiz. Ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu dönemde pancar üreticisi çiftçiler küspe ve şeker istihkaklarıyla ilgili de sorun yaşadıklarını söyledi.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Hakim Tüysüz son yolculuğuna uğurlandı

Hakim Tüysüz son yolculuğuna uğurlandı devamı

Dişli'de uyuşturucu operasyonu

Dişli'de uyuşturucu operasyonu devamı
Sorgun Şehit Aileleri Derneği Varolsun11 Temmuz 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN