Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Yozgat Şehitlerini bir kitapta topladı

Yozgat Şehitlerini bir kitapta topladı

Tarih 27 Eylül 2018, 13:44 Editör sorgun selam

devamı

        Araştırmacı -yazar Özdemir Kılınç’ın yeni kitabı “Yozgat’ta Ateş Düşen Ocaklar” adlı kitabı çıktı.
 Sorgun Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Tapu Müdürü olan Özdemir Kılınç” Yozgatlı 374 şehidimizi ve şehitlikleri ile ilgili hikayeleri ve resimler ile, ili, ilçesi, köyü annesi babası eş ve çocukları doğum ve şehadet tarihleri  bilgileri ile bu kitapta topladığını” belirterek kitapla ilgili olarak gazetemize şu açıklamaları yaptı.
           “Bu güne kadar Yozgat’lı şehitlerimizle alakalı olarak tüm şehitlerimizin yer aldığı bir kitabı ilk defa derleyerek okuyucularımla buluşturdum..  Bu güne kadar, bu düzeyde bir çalışma yapılamamış olması, yapılamayacak kadar zor olmasından kaynaklanmaktadır.  Yozgatlı 374 şehidimizi ve şehitlikleri ile ilgili hikayeleri ve resimler ile, ili, ilçesi, köyü annesi babası eş ve çocukları doğum ve şehadet tarihleri  bilgileri ile adının hangi  okul,  karakol, park, bahçe, bulvar, cadde ve sokağa verilerek yaşatıldığı yönünde bilgilere kadar araştırma yapılarak şehitlerimiz bir daha unutulmayacak şekilde yazılı kaynakta yerlerini almış olmaktadırlar.”
          Kılınç” Kitapta Yozgat merkez ve ilçelerinden bütün şehitlerin yer aldığını” vurgulayarak şunları söyledi: “ Şehitlerimiz unutulur mu? Unutulmaması gerekir ama ne yazık ki unutuluyor. Hemen kendi kendimize bir soru soralım. İlçemizin kaç şehidi var. Siz cevaplamadan ben şöyleyim siz köylerini ve adlarını araştırın.  Yozgat Merkez  nüfusuna kayıtlı 83, Sorgun 53, Yerköy 45, Akdağmadeni 34, Boğazlıyan 36, Sarıkaya 26, Çayıralan 20, Çekerek 19, Şefaatli 19, Aydıncık 12, Kadışehri 9, Yenifakılı 8, Çandır 6 ve Saraykent 5 şehit vermiştir.”
       Kitapta ayrıca “şehitlerimiz ve hikayelerinden başka, kimler şehit sayılır, şehit ailelerinin hakları nelerdir,  şehit ailelerinin maaş bağlanma durumunda anne, baba, eş ve çocuklara maaş bağlanma oranları nedir. Şehit ve gazi yakınlarının kamuda işe yerleştirilme işlemlerinde hangi kriterler uygulanmaktadır. Dinimize göre şehitlik ve mevzuatımıza göre şehitlik kavramlarına yer verilerek açıklandığına” dikkat çeken Kılınç açıklamasını şöyle sürdürdü:
           Bundan önceki araştırma kitabım “Yozgat’ta Sönen Ocaklar” idi. Bu kitabımın konusu milli mücadele yıllarında yaşamış 5,4,3,2 ,1 bütün erkek evlatlarını şehit vermiş ocağını tüttürecek, neslini devam ettirecek erkek evladı kalmamış ailelerin araştırıldığı bir kitaptı. Anadolu lisanı ile hiç erkek evladı kalmamış ailelere ocağı söndü derler. Yozgat milli mücadele yıllarında işgal görmemiş olmasına rağmen 2155 ailenin ocağı sönmüştür. Bu ocaklar evini korumak için değil, köyünü korumak için değil, ilçesini korumak için değil ilini korumak için değil tüm vatanı korumak için sönmüştür. İşte Yozgat halkı için söylenen BOZOK YAYLASININ YİĞİT EVLATLARI sözünün çıkış noktası budur. Harp meydanlarındaki kahramanlıklarıdır. Bu devleti kurmak için Yozgat Halkı olarak 20.000 şehit vermişiz.
         Yozgat’ta Ateş Düşen Ocaklar adlı kitabımda yer verdiğim Yozgat’lı 374 şehidimiz ise bu vatanı ve cumhuriyeti korumak için verdiğimiz şehitleri kapsamaktadır. Bu kitap Yozgat’lı şehitlerimiz için bu güne kadar yazılmış en sağlam, en kapsamlı, en güvenilir eser olacaktır. Bundan sonra şehitlerimizle ilgili araştırma yapmak isteyen araştırmacılar için başvuracakları tek kaynak bu kitap olacaktır.
         Aziz  şehitlerimizin ruhu şad olsun, şehit anne, baba, eş ve çocuklarını kısaca şehit ailelerini muhabbetle selamlıyorum. Şehitlerimizi ölümsüzleştirmek için harcadığım emek, çaba ve gayretim helal olsun.  Şehitlerimizin adını tarihe altın harfler ile yazığıma inanıyorum. Artık unutulmayacaklar.”  
     Kitap fiyatının 30 tl. olduğu ve 05303154963 numaralı telefondan istenebileceği de belirtildi.

  

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Karayollarından "kavşak" açıklaması

Karayollarından devamı

Gölette boğuldu

Gölette boğuldu devamı
Yozgat İçin Üzücü, Sorgun İçin Sevindirici20 Haziran 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN