Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kınalı Hasan Camii Yardımlarınızı Bekliyor

Kınalı Hasan Camii Yardımlarınızı Bekliyor

Tarih 19 Temmuz 2018, 07:51 Editör sorgun selam

devamı

 Sorgun Kınalı Hasan Camii inşaatı hayırseverlerin desteği ile devam ediyor.
 2012 yılında temeli atılan cami inşaatı hakkında bilgiler veren caminin tasarım ve projesini yapan İnşaat Mühendisi Fatih Kocatepe, “Hayırseverlerimizin desteğiyle devam eden Sorgun Kınalı Hasan Camii, ilçemizin Yenidoğan mahallesinde bulunuyor. İsmini Hemşehrimiz Çanakkale şehidi Kınalı Hasan’dan alan camimiz Durmuş Ergünlü adında hayırseverin bağışlamış olduğu 5bin 525 m2 lik arsa üzerine bin 275 m2 oturum alanına sahip olarak 2012 yılında temeli atıldı. Dernek Başkanlığını Av. Nihat Çetiner’ in, Dernek Başkan Yardımcılığını Osman Yılmaz yapıyor.” dedi.
 Kocatepe; ““Altın Oran” kullanılarak tasarlanan Kınalı Hasan Camii zeminden 1 metre yüksektedir. Namazgah, kur-an kursu ve müştemilat bölümlerinden oluşmaktadır. Caminin ana girişinin bulunduğu kısma doğu ve batı yönlerinden iki büyük taç kapıdan girilmektedir. Taç kapılar revak kubbelerinin altına açılmaktadır. Şadırvan, teshin merkezi, lavabo ve hela mahallerine giriş iç avludan yapılmaktadır. Bu mahallerin üst katları kuran kursu olarak tasarlanmış olup yine iç avludan çıkılmaktadır. Cami harim ve mahfil kat olmak üzere iki kattan oluşmaktadır. Caminin harim katına üç girişle girilmekte olup mahfil katına altı çıkış merdiveni bulunmaktadır. Sekizgen geometrik düzen üzerine kurulan ana taşıyıcı sütunlar üzerine atılan kemerler vasıtasıyla kubbe bu makaralı kemerler üzerine oturmaktadır. Camide bilindik yapı elemanlarının yanı sıra kemer, tonoz, pandantif, ve kubbe yapı elemanları kullanılmıştır. Osmanlı mimari usullerine göre tasarlanan caminin dört adet minaresi bulunmaktadır. Cami bir ana kubbe, beş adet yarım kubbe, üç adet miğfer tipi kubbe, 2 adet sekizgen kubbe, on iki adet ufak kubbe, dokuz adet tonoz ile muhafaza altına alınmıştır. Gözle görünen açık yatay taşıyıcı elemanların hepsi kemer kiriştir.” dedi.
 Camii projesinin detaylarını açıklayan Kocatepe, “İlçe merkezinde Osmanlı mimarisine ait herhangi bir yapının olmayışından, parselin ilçe merkezine nazaran kot olarak yüksekte oluşundan, şehrin belli bölgelerinden net olarak görünmesinden ve etrafından ki yerleşimde cami bulunmamasından dolayı önümüzdeki yüz yıl baz alınarak böyle bir yapının projelendirilmesine karar verilmiştir. Kapalı mekanda 1250 kişinin namaz kılmasına imkan sağlayacak yapıda milli ve dini terimler tasarım üzerinde sembolleştirilmiştir.
 Ana kubbe Allah’ın varlığını ve birliğini,
 Ana kubbenin çemberinde yer alan otuziki vitray pencere otuziki farzı,
 3. kat kotunda bulunan üç adet temren uçlu alemli miğfer kubbe Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyet Devletini,
 2. kat kotunda bulunan iki adet sekizgen temren uçlu alemli miğfer kubbe doğuyu ve batıyı, yani Türk Milleti’nin güneşin doğduğu yönden battığı yöne dek Nizam-ı Alem yolunda ilerleyişini,
 Beş adet yarım kubbe, İslam’ın beş şartını
 Altı adet mahfil kata çıkış merdiveni, imanın altı şartını,
 İkisi kapalı ikisi açık şadırvan, abdestin şartını,
Dört  adet minare, dört hak meshebi
 On iki  adet revak ve kuran kursu üzerinde bulunan kubbe, namazın şartlarını,
 Ana kubbe yanaklarında bulunan sekiz adet payandanın dayandığı sütun üzerindeki küçük kubbeler, cennetin 8 kapısını
 Kur-an kursu üzerinde yükselen iki adet kule, dünya ve ahireti,
 İç avluda bulunan iki adet çeşme ilim ve bilimi,
Sembolize etmektedir.
 Kınalı Hasan Camii’nin ana kubbe vitrayları özel olarak tasarlanmış olup iç mekan süsleme ve bezemeleri ile dış mekan taş kaplamaları Osmanlı ve Selçuklu işçiliği örneklerini yansıtmaktadır.
 Camii engelli vatandaşlarımızın namazgah, şadırvan ve diğer mahallere rahat bir şekilde ulaşımını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
 Kaba inşaatı biten caminin şu an itibariyle dış cephe taş işçiliği ve iç mekan mermer işçiliğine başlanmıştır. Maddi sıkıntılardan dolayı yapımı uzun süren cami hayırseverlerin yardımını beklemektedir.” dedi. 

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Karayollarından "kavşak" açıklaması

Karayollarından devamı

Gölette boğuldu

Gölette boğuldu devamı
Yozgat İçin Üzücü, Sorgun İçin Sevindirici20 Haziran 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN