Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
İstihdam ve kalkınma konuşuldu

İstihdam ve kalkınma konuşuldu

Tarih 12 Nisan 2018, 09:03 Editör sorgun selam

devamı

 Yozgat’ta 2002-2017 yılları arasında yapılan yatırımların anlatıldığı ve her ay farklı bir kurumun brifing verdiği toplantıların beşincisi “İstihdam ve Kalkınma Brifingi” Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, Vali kemal Yurtnaç ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in takılımı ile gerçekleştirildi.
 Büyük Sinema Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen brifingde OSB Müdür Vekili Erdoğan Öztürk, Bozok OSB Müdürü Ömer Öncü, SGK İl Müdürü Bilal Keskin, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Mualla Taşkesen, KOSGEB İl Müdürü Mustafa Işık, Ticaret İl Müdürü İbrahim Aktaş, ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat İl Koordinatörü Timur Yıldız ve İŞKUR Yozgat İl Müdürü Taner Yıldız kurumları tarafından yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara sunum yaptı.
 Yapılan sunumların ardından toplantının ikinci kısmında Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ başkanlığında oluşturulan heyet katılımcıların sorularını alarak yanıtladı. Soru cevap sonrası toplantının değerlendirme konuşmalarına geçildi.
 Toplantı sonrası bir konuşma yapan Vali Kemal Yurtnaç, bu günkü toplantının Yozgat’ta ki esnafın, ticaret erbabının ve özellikle OSB de bulunan firmaların güçlenmesiyle alakalı yapılan ve yapılacakların masaya yatırılması ile alakalı olduğunu söyledi.
 Geçtiğimiz yıl iş adamları zirvesi yaptıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Yaptığımız bu zirve meyvesini vermeye başladı ve Yozgat’ta artı 1500 istihdam sağlayacak olan firmalar ilimize yatırım yapacaklar. Bunlar artarak devam edecek. Eğer firmalar gelip burada yatırım yapar ve işçi konusunda sıkıntı yaşarlarsa biz onlara mahcup oluruz. Buraya gelen ve gelecek olan firmalar tanınmış güvenilir firmalar. Özellikle işçi konusunda ve diğer konularda hepimizin bu firmaları desteklemesi gerekiyor. Biz burada üreten Yozgat’ı ortaya çıkarmak istiyoruz. Mevcut OSB’nin yanı sıra Bozok OSB’de ki çalışmalarımızda aralıksız olarak devam ediyor. Çalatlı köyü yakınlarına kurulacak olan küçük sanayi sitesi ile ilgi çalışmalarımızda devam ediyor. Biz buralarda il özel idaresi olarak kamulaştırma işlemlerini yapıyoruz. Bizimde orada ortaklığımız olacak” dedi.
 Daha sonra bir konuşma yapan Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise, “Esnafımızın, tüccarımızın ve sanayicimizin her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Yozgat’ı büyütmek ve geliştirmek istiyoruz. Onunla ilgili olarak öncelikle alt yapı hizmetlerinin geliştirilmesi lazım. Bununla alakalı olarak gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz. Bozok OSB, hızlı tren, havaalanı, bölünmüş yolları, yatırımda aldığı teşvik ile ben inanıyorum Yozgat yatırımcınız cazibe merkezi olacak” diye konuştu.
 “AKDAĞMADENİ, SARIKAYA, ÇEKEREK, ŞEFAATLİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR”
 Sunumların ardından bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, doğalgazı Yozgat’a getirdiklerini anımsatarak, "Doğalgazı biz Yozgat’a getirdik. TANAP Yozgat’tan geçti ve bütün bunlar Yozgat’ta toplu konut için istihdam doğdu. Şehir hastanesi, üniversite ve diğer kamu yatırımlarının inşaatları Yozgat’a çok ciddi para girmesine, çok ciddi istihdam oluşmasına yol açtı, Yozgat kazandı, Yozgatlı bundan kazandı. Şuanda Yozgat Merkez, Yerköy, Boğazlıyan ve Sorgun başta olmak üzere şimdi de Çekerek, Şefaatli, Akdağmadeni ve Sarıkaya doğalgaza kavuşuyor ve burada doğalgaz bağlama, tamir-bakım konusunda 50 civarında Yozgat’ta yeni işletme çıktı ortaya. Bu 50 işletme yanında birer kişi çalıştırsa 50 kişi demektir. Bunlar Yozgat’ta hükümetin attığı adımların doğurduğu sonuçlardır. Kamu kurumlarına verdiğimiz destekle birçok ayrı istihdam oluşturuldu." ifadelerine yer verdi.
 “5 YILDIZLI OTEL ŞART”
 Yozgat’a 5 yıldızlı otelin şart olduğuna vurgu yapan Bozdağ, şunları kaydetti: "Hep söyledim. Yozgat’a 5 Yıldızlı bir otel şarttır, zorunludur. Onun için bir çağrı yapıyoruz. Kim yapmak istiyorsa, biz ona her türlü desteği vermeye hazırız. Eğer kimse atmazsa biz Özel idare olarak bu adımı kendimiz atacağız. Çünkü iyi bir otel buraya yatırım yapan iş adamlarının hem kendi hem mühendislerinin hem de çalışanlarını gönderdiği zaman kalabileceği konforlu bir güvenli bir yer olması lazım. Şimdi siz bunu yapmadığını zaman üzerine bir şey koyamazsınız."
        “YOZGAT ULAŞIM KONUSUNDA BÜYÜK İMKANA SAHİP OLACAK”
 
        Yozgat’ın ulaşım konusunda büyük imkana sahip olacağına dikkati çeken Bozdağ, şunları kaydetti: "Yollarımızı bölünmüş yol yapıyoruz, BSK yapıyoruz, inşallah bu sene bitmediği takdirde gelecek sene tamamı BSK olmuş olacak. Karayolunda Ankara’ya şimdiki gidişle hızı kalitesi konforu değişecek. Hızlı tren devreye giriyor, geçen ilk ray serimini Sayın Bakanlarımızla hep beraber yaptık. Şuanda çalışmalar devam ediyor. 2019 yılının inşallah ikinci yarısına doğru ilk deneme sürüşleri başlama ihtimali var bir aksaklık olmazsa. 2019’da yüksek hızlı tren Yozgat’tan Ankara’ya, Sivas’a, İstanbul’a, Konya’ya ve devam eden gitme imkan ve fırsatı bulacak. Sanayicinin pazara ulaşmasına üreticimiz için de çok büyük bir fayda sağlayacak. Yozgat’ın havaalanımızın ihalesini yaptık yaptık, müteahhit firmaya yer teslimi yapıldı. Hazırlıklar devam ediyor, inşallah hazırlıklar bittiği zaman havaalanımızın temelini hep beraber atacağız. Altyapısı 2020’de bitecek, bunun üst yapısı da ihale edilecek eş zamanlı onların da bitmesi hedefleniyor. Bu şu demektir, 2020 yılında Yozgat havaalanıyla, BSK asfaltıyla ve yüksek hızlı trenle ve kara trenle beraber ulaşım konusunda Türkiye’nin çok az iline sahip olan büyük bir imkana sahip olacak. Bu da iş adamlarımız için çok büyük bir kolaylık olacak."
 
        YENİ OSB İLE BAŞ TEK OLACAK
 
        Bozok OSB’nin kurulduğunu ifade eden Bozdağ, "OSB’nin dolmadığını görünce, dolamadığını anlayınca o zaman yeni bir OSB yapma kararı aldık. Kimsenin Yozgat’tan Bozok OSB’yi yapın diye bir talebi olmadı. Hatta bazıları bu OSB yapılmasın diye de uğraş verdi. Onun üzerine dikkat ederseniz Özel İdare’nin payı yüzde 87’dir. Neden biz ikinci OSB’yi yapalım dedik? Mevcut OSB, Yerköy’e mi ait, Yozgat’a mı ait? Şehre uzaklığı var, ikincisi hangi belediye hizmet edecek? Üçüncüsü, güvenlik sıkıntıları olduğundan kim müdahale edecek? Sağlık sıkıntıları olduğunda ne olacak? İşçilerin ulaşımı vesaire pek çok başka problem var. Yani bir işin çok başı olduğunda o işten hayır gelmiyor. Baş tek olacak ve biz ondan hesap soracağız. O işi yaptığında da teşekkür edeceğiz." dedi.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Seçimde son viraj

Seçimde son viraj devamı

Seçim güvenliği konuşuldu

Seçim güvenliği konuşuldu devamı
Kararsız Seçmeni İkna Eden Kazanacak21 Mart 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN