Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Ziraat Odasından Tanap Destekli Proje

Ziraat Odasından Tanap Destekli Proje

Tarih 05 Nisan 2018, 08:57 Editör sorgun selam

devamı

 Sorgun Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık gazetemize yaptığı açıklamada toplam bedeli 1 milyon 200 bin lira olan projenin TANAP tarafından onaylandığını, proje bittiğinde çiftçilerle  sözleşmeli olarak sertifikalı tohum üretmeye başlayacaklarını söyledi. Tuzlacık, “Göreve geldiğimiz 2007 yılından bu tarafa, gücümüzü ve imkanlarımızı zorlayarak hizmet vermeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Daha önce hizmet verdiğimiz binanın tadilatı, satış mağazası ve 2015 yılında yaptığımız yeni binamız bunlardan bir kaçı.
 2017 yılı içinde de bir adet taş toplama makinesi ve traktör alıp belli bölgelerde büyük problem olan ve verim kaybına sebep olan tarlaların taşlarını toplamaya başladık. Bu hizmetimiz devam ediyor. Yine 2017 yılında TANAP‘a bir proje hazırladık. Odamızın projesi olan “Kaliteli Tohumlarla Yüzü Gülen Çiftçiler’’ toplam değeri 1 milyon 20 bin liradır. En yeni, en modern makinelerin kullanılacağı Sorteksli eleme tesisini kısa bir zaman için de çiftçimizin hizmetine sunacağız. Tesisimiz daha kaliteli ve daha ucuz tohum eleme işine başlayacak. Sonra inşallah çiftçilerimizle sözleşmeli olarak sertifikalı tohum üretmeye başlayacağız. Bu bizim için çok değerli bir proje. Sadece Sorgun çiftçisine değil başka illere de sertifikalı tohum satacağız.” dedi. Tuzlacık, herşeyi dışardan almak zorunda olan çiftçinin sertifikalı tohum ihtiyacını ayağında çözmek için çalışacaklarını belirterek, “Çiftçilerimizin sertifikalı tohum ihtiyacını karşılayacağız. Sadece odamızın değil, Sorgunun buna ihtiyacı var. Her şeyi dışardan almak zorunda kaldığımız bu dönem de, bir şeyler üretip satmak zamanı çoktan geldi ve geçiyor. Sertifikalı tohun üretimi hem çiftçimizin daha ucuz tohum almasına,hem de Odamızın ekonomik olarak daha güçlenmesini sağlayacaktır.
 Daha sonra ki planlamamızın için de,kuracağımız tesis de çiftçinin mahsulünü alacağız İnşallah. Maliyeti zaten yüksek olan ürünlerin değerinde alınmadığını düşünüyoruz.Bu yüzden bizim gibi kumruların alın yapmaları gerektiğini düşünüyorum.Buna da muvaffak olacağız Allah’ın izniyle.
 Bir yıl için de anlaşmamız gereği tesisin hizmet vermeye başlaması lazım ama daha hızlı çalışarak bunu 2018 Hasat sonuna kadar yetiştirmeyi düşünüyoruz. Bu projemizin bütün Sorgun çiftçisine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Seçimde son viraj

Seçimde son viraj devamı

Seçim güvenliği konuşuldu

Seçim güvenliği konuşuldu devamı
Kararsız Seçmeni İkna Eden Kazanacak21 Mart 2019

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN