Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
HEM fabrika gibi çalışıyor

HEM fabrika gibi çalışıyor

Tarih 12 Şubat 2011, 16:10 Editör sorgun selam

Devamı

 İskilip Metin Alkan Halk Eğitim Merkezi: ayakkabı, mobilya, sepet-hasır örücülüğü,ağaç oymacılığı,deri-hazır giyim(derimont,yelek,pardüsü,cüzdan,çanta)ve diğer deri mamulleri alanında hizmet vermektedir.
        1)Ayakkabı atölyesinde her türlü erkek, bayan, çocuk ayakkabısı,bot ve terlik yapılmaktadır.Günlük kapasitesi 800 ile 1000 çift ayakkabıdır.Her yıl ise 80.000 ile 100.000 çift ayakkabı üretilmektedir.Üretilen bu ayakkabılar okullara, fabrikalara,belediye başkanlarına,özel ve resmi kuruluşlara satılmaktadır.Kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik belirtilen yerlerin tercih sebebidir.Bu atölye şu bölümlerden oluşur:ayakkabı imalat montajı,ayakkabı imalatı,ayakkabı sayacılığı,ayakkabı imalatçılığı.Bu atölyede (sadece 14 yıl içerisinde)1189 genç alınarak eğitilmiş ve istihdamları sağlanmıştır.Aynı zamanda bu gençler burada çalıştıkları sürede de 450-500 YTL de ücret alarak çalışmışlardır.
         2)Mobilya atölyesinde 25 usta ve 119 genç kursiyer çalışmaktadır.Burada her türlü ve kalitede mobilya, okul donatımı  malzemeleri, büro malzemeleri yapılmaktadır.Bu atölyede, 14 yıl içerisinde, 946 genç eğitilmiştir; bu gençlerden 801'i döner sermaye işletmesinden de 400-450 YTL ücret almıştır.İki yıl sonra da bu gençler, çeşitli iş yerlerinde istihdam edilmişlerdir.
         3)Sepet-Hasır örücülüğü atölyesinde 2 usta 32 genç kursiyer çalışır ve her türlü sepet ve hasır örmektedirler.Yapılan ürünler Ankara ve turistik yerlere gönderilmektedir.Bu atölyede kaybolmaya yüz tutmuş sandalye,masa, sepet, koltuk ve diğer süs eşyaları gibi geleneksel el sanatları canlandırılmıştır ve 22 genç de istihdam edilmiştir.
         4)Ağaç Oymacılığı atölyesinde derin ve yüzeysel oyma olmak üzere iki bölümde 4 usta ve 63 genç kursiyerle çalışmalarını sürdürmektedir.Burada çok çeşitli el oyması yapılarak yurtiçine ve (İstanbul bağlantılı olarak) yurtdışına gönderilmektedir.Ağaç oyma atölyesinde SEDEF KAKMA çalışmaları da yapılmaktadır.Gaziantep'te yapılan çalışmalar doğrultusunda 145 genç yetiştirilip çeşitli yerlerde istihdamları sağlanmıştır.
        5)Deri-Hazır Giyim(deri mont,yelek,pardösü,cüzdan,çanta) ve diğer deri mamulleri atölyesine İstanbul'daki bir Halk Eğitim Merkezinde atıl durumda bekletilen malzemeler getirilerek gençlerin yetişmesi ve üretim yapmaları için kullanılmıştır.1 usta 15 bayan kursiyerle 26 gence istihdam imkanı sağlanmıştır.
        Sayın okuyucular, tüm kurumlar bu şekilde çalışsa Türkiye'de işsizlik ve yoksulluk olur mu? Her kurumun veya tüm Halk Eğitim Merkezlerinin bu şekilde başarılı olması için hiçbir engel yoktur.
        İskilip Halk Eğitim Merkezinin sadece 2008  yılının cirosu:3.057.934.17 TL dir.2008 yılı karı 260.221,64 TL, 2008 yılında öğrencilere dağıtılan 386.119,27 TL, 2008 yılında personele dağıtılan 86.740,55 TL, 2008 yılında Çocuk Esirgeme Kurumuna verilen pay 24.087.96 TL,2008 yılında Mal Müdürlüğü'ne yatırılan vergiler toplamı 442.674,16 TL, yine 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na giden kar payı 86.740,55 TL dir.
        İskilip Halk Eğitim Merkezinde çalışanlar şunu söylüyor:''Biz hem kurs veriyoruz hem de para kazandırıyoruz.Türkiyenin en büyük üretim merkeziyiz.Ürettiğimiz ürünleri dış ülkelere de ihraç ediyoruz.Biz eğitim içinde üretim; üretim içinde eğitim veriyoruz.Türkiye'de başka bir örneği yoktur.Türkiye'nin en çok ihtiyacı üretici ve kaliteli insandır; biz, işte bunu yapıyoruz.'' Böyle başarılar  gerçek liderlikle elde edilir.
Mustafa KASA- Kadışehri
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

Yetkili sendika oldu

Yetkili sendika oldu devamı

Okullar eylem planı hazırlayacak

Okullar eylem planı hazırlayacak devamı
Hani Sorgun'u Çok Seviyordunuz?24 Mayıs 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN