Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kapalı ortamlarda daha çabuk yayılıyor

Kapalı ortamlarda daha çabuk yayılıyor

Tarih 12 Kasım 2015, 09:45 Editör sorgun selam

devamı

Yozgat Devlet Hastanesi Enfeksiyon  Uzmanı Hatice Köse, grip, soğuk algınlığı, hapşırık ve öksürük ile enfeksiyona sebep olan virüslerin yayılması ile veya ortak eşya kullanımı sonucunda kişiden kişiye bulaşabildiğini belirterek, kapalı mekanlarda bulunma, toplu taşıma araçları kullanma da enfeksiyonun yayılmasının kolaylaştırdığını söyledi. 
  Yozgat Devlet Hastanesi Enkfeksiyon  Uzmanı Hatice Köse,  Soğuk algınlığının genellikle Eylül ayında görülmeye başladığını ve  Nisan ayı sonuna kadar devam ettiğini belirterek, “Soğuk algınlığında burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda kaşıntı, halsizlik, hapşırık görülür. Mevsimsel değişikliklerde dikkat etmemiz gerekir” dedi.
  Gripin  kış aylarında arttığını ve soğuk algınlığından farklı olarak ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı, kas ağrısı ve öksürük görüldüğünü ifade eden Köse, “Grip  risk grubundaki hastalarda, 2 yaşından küçükler, 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, gebe kadınlar, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek hastalığı ve şeker hastalığı olanlarda ciddi seyredebilir, ölüme sebep olabilir. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığı birbirinden ayrılmalı özellikle risk grubundaki kişilerin hekime başvurması gerekmektedir. Grip ve soğuk algınlığı, hapşırık ve öksürük ile enfeksiyona sebep olan virüslerin yayılması ile veya ortak eşya kullanımı sonucunda kişiden kişiye bulaşabilir. Kapalı mekanlarda bulunma, toplu taşıma araçları kullanma da enfeksiyonun yayılmasının kolaylaştırmaktadır” diye konuştu.
  Bu hastalıkların  tedavisinde antibiyotik kullanmak gereksiz ve faydasız olduğunu vurgulayan Köse, “Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, burun tıkanıklığını açan ilaçlar kullanılabilir. Korunmak için en önemlisi ellerin sık yıkanması, hapşırık ve öksürük sırasında ağız ve burunun kapatılması, hasta olan çocukların kreş ve okula gönderilmemesidir. Gebe kadınların, 6 ay-5 yaş arası çocukların, 65 yaş ve üzeri kişilerin, kronik hastalığı olanların ve sağlık çalışanlarının yıllık grip aşısı olması önerilmektedir. Grip aşısı ile hastalığının ciddi seyredebileceği kişilerde hastalığın görülmesi ve yayılması önlenebilir” ifadelerini kullandı.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

Obezite hastalarına kilo verme eğitimi

Obezite hastalarına kilo verme eğitimi devamı

İçeceğinizi kendiniz yapın

İçeceğinizi kendiniz yapın devamı
Küs Topraklar30 Ekim 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN