Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Yaz aylarında beslenmeye dikkat

Yaz aylarında beslenmeye dikkat

Tarih 12 Mayıs 2015, 07:47 Editör sorgun selam

devamı

 Diyetisyen Gökhan Elbay, havaların ısınmaya başladığını ve yaz mevsiminin artık kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladığını belirterek, “Yaz mevsiminde hava sıcaklığı ve terlemeden dolayı vücut fazla miktarda su kaybeder. Sıvı kaybının yerine konmasının en iyi ve etkili yöntemi bol miktarda su tüketmektir. Bilindiği gibi su vücudumuz için hayati önem taşımaktadır, bu nedenle günde en az 2,5 litre (yaklaşık 12 su bardağı) su tüketilmelidir” dedi.
  Zinde ve sağlıklı bir vücut için yaşamın her döneminde olduğu gibi yaz aylarında da yeterli- dengeli ve sağlıklı beslenme en önemli parolası olması gerektiğini belirten Diyetsiyen Elbay, “Beslenme programları bireye göre farklılıklar gösterdiği gibi mevsime göre de farklılıklar göstermektedir. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan hava sıcaklığı ve nem, hamileler, bebekler, yaşlılar ile kronik hastalıkları olanlar başta olmak üzere insan sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Aşırı sıcaklarda en başta su ve mineral kayıpları sağılığı olumsuz yönde etkileyen faktörler. Siz terlemediğinizi düşünseniz de hava sıcaklığı ve nem ile deri, solunum, idrar ve dışkı ile normalden fazla su ve mineral kayıpları meydana gelir. Meydana gelen bu su ve mineral kayıpları da daha fazla sıvı alımıyla yerine konmalıdır. Sağlık problemlerinin yanı sıra ağırlığımızı korumak veya kilo vermek ve iyi bir cilt sağlığına sahip olmak için de kaliteli sıvı alımı oldukça önemlidir” diye konuştu.
  Yaz aylarında sıvı kaybını önlemek için günde en az 2,5 litre su içilmesi gerektiğini vurgulayan Elbay, “Yine yaz aylarında sıvı kayıplarını yerine koymak için süt ve süt ürünleri oldukça iyi bir seçenektir. Tuzla oluşan ter kaybını önlemek için ayran iyi bir alternatif olabilir. Yüksek kalsiyum içeriği ve soğuk ikramıyla yine süt ürünlerinden olan kefir de yaz aylarında iyi bir seçenektir. Özellikle yaz ishallerinin görüldüğü bu dönemlerde kefir tüketimi bu ishal vakalarının azalmasına da katkı sağlayacaktır.  Tamamen su ve minerallerden oluşan maden suyu da sıvı ve elektrolit kayıplarının yerine konması için oldukça iyi bir seçenektir.  Taze sıkılmış meyve suları yüksek vitamin, mineral ve sıvı içerikleriyle yaz sıcaklarının favori içeceklerindendir. Ancak diyabet (şeker hastalığı) ve obezite problemi bulunan bireyler meyve sularından uzak durmalıdırlar” şeklinde konuştu.
  Yazın karşılaşılan en önemli beslenme problemlerinden bir tanesi de günlerin uzaması ile ayakta kalınan ve dolayısı ile beslenilen saatlerin artması olduğuna değinen Elbay, “Fazla besin alımı ile de kilo almak kaçınılmaz olmakta. Bu problemi aşmanın en kolay yöntemi günlük öğün sayımızı arttırarak fazla acıkmayı beklemeden kalorisi düşük, besin değeri ve doyuruculuğu yüksek besinler tüketmektir. Yaz meyve ve sebzeleri de özellikle fazla su içerikleri, posa miktarları ile doyuruculuk sağlarken, aynı zamanda yüksek vitamin ve mineral değerleri ile de yüksek bir besin değerine kavuşmakta ve kaliteli bir ara öğün alternatifi haline gelmektedir” ifadelerini kullandı.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

TURCOVAK UYGULAMASI BAŞLADI

TURCOVAK UYGULAMASI BAŞLADI devam

YOZGAT'TA VAKA ARTIŞI

YOZGAT'TA VAKA ARTIŞI devam
DÜŞMAN SAKARYA'YA KADAR GELMİŞ26 Ocak 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN