Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Metin Bal'ın idamı uzak ihtimal

Metin Bal'ın idamı uzak ihtimal

Tarih 06 Aralık 2010, 19:35 Editör sorgun selam

Haberin

İran’da eroin ile yakalanıp idam ile yargılanan Sorgun’lu tır şoförü Metin Bal ile ilgili olarak AK Parti Sorgun İlçe Başkanı Oktay Rıfat yılmaz bir açıklama yaptı. Yılmaz yazılı açıklamasında “Metin Bal’ın idam edileceği ve kimsenin ilgilenmediği “iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterekYozgat Milletvekili Bekir Bozdağ’ın girişimleri sonucu Konsolosluktan konuyla ilgili yapılan açıklamayı basınla paylaştı.
 Açıklama aynen şöyle: Metin Bal adlı tır şoförü, vatandaşımız, Afganistan'a ülkemizden götürdüğü yükü teslim ettikten sonra dönüş yolunda, İran’a giriş yaparken aracında 34,7 kg. eroin ve 48 gr. yoğunlaştırılmış afyon bulunması nedeniyle İran'da tutuklanmış olup 07.05.2010 tarihinden bu yana Meşhed Cezaevinde hapistir.
İran yasalarına göre 50 grdan fazla uyuşturucu ile yakalananlar idam cezası talebiyle yargılanmaktadır. Tahran Büyükelçiliği mensuplarınca temas edilen İran Dışişleri Bakanlığında konuyla ilgili daire başkan yardımcısı, İran yasalarındaki bu açık hükme rağmen iki ülke arasındaki dostane ilişkiler nedeniyle Metin Bal'ın daha hafif şekilde cezalandırılması için çaba gösterdiklerini adı geçen hakkında henüz mahkemenin bir karar vermediğini, durumu hakkında olabilecek gelişmelerden de bilgi vereceklerini bildirmiştir.
Tahran Büyükelçiliğimiz konsolosluk şubesi mensupları, Metin Bal hakkında kesin kararın önümüzdeki günlerde verileceğini, idam cezasına hükrnedilmesinin uzak bir olasılık olduğunu, hapis cezası verileceğini beklemektedir. Türk basınında Metin Bal’ın idam edileceği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Haklı bir endişe içinde olan ailesinin konuyu Sayın Başbakanımızın dikkatine getirmek üzere verdiği duygusal beyanlar neticesi basında bu tür haberler çıktığı düşünülmektedir.
Ote yandan, İran'la ülkemiz arasında hükümlülerin iadesi için anlaşma imzalanmış; ancak henüz yürürlüğe girmemiştir. İran tarafı anlaşma yürürlüğe girene kadar mütekabiliyet çerçevesinde hükümlülerin iadesini gerçekleştirmeye hazır olduğunu yakın tarihli bir nota ile tarafımıza bildirmiştir. Bu durumda İran mahkemesinin karan kesinleşince hükümlünün cezasını bir Türk cezaevinde çekmek üzere ülkemize iadesi de mümkün olabileceği düşünülmektedir.”

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

Şimşek başvurusunu yaptı

Şimşek başvurusunu yaptı devamı

Murat Gürbüz tek aday

Murat Gürbüz tek aday devamı
Murat Gürbüz'ün Belediye Başkanlığı Kesinleşti03 Mayıs 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN