Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Nahcivan tefsiri yayınlandı

Nahcivan tefsiri yayınlandı

Tarih 15 Ekim 2014, 08:23 Editör sorgun selam

devamı

Osmanlı döneminde yetişen ve dönemin İslam alimlerinden Nakşibendiyye yolunun büyük velilerinden olan Nimetullah Nahcivani’nin Nahcivanı tefsiri adlı eseri günümüz Türkçesine çevrildi.
 Osmanlı döneminde 2 cilt şeklinde basılan ve Türkçe tercümesi bugüne kadar yapılamayan eserin tercümesini ise  Ali İhsan Türcan  yaptı.
 Ali İhsan Türcan Sorgun ilçesine bağlı Mirahor köyü doğumlu. Hemşehrimiz Ali İhsan Türcan geçen hafta Sorgun Eski Belediye Başkanımız Yılmaz Kılıçarslan ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek 2 ciltlik Nahcivanı Tefsiri kitabı ile “Kırk Dersde Tasavvuf” adlı kitabını imzalayarak hediye etti.
 Ali İhsan Hocam ile uzun uzun sohbet ettik. Nahcivanı Tefsiri adlı iki büyük eseri nasıl vücuda getirdiğini, Yılmaz Kılıçarslan’ın bu eseri hazırlama ve yayınlama safhasındaki teşvik ve önerilerini uzun uzun anlattı.
 Hiçbir kurum, kuruluş ve kişilerden destek almadan kendi imkanlarıyla yayınlamış olmanın zorluklarını dinledim kendi ağzından.
 Ali İhsan Hoca, Tefsirin üçüncü cildinin ise birkaç aydan çıkacağını müjdeledi.
    NİMETULLAH NAHCİVANİ
 Akşehir’de uzun dönem yaşayan ve bir çok yazılı eserini burada  yazdığı bilinen ve halk arasında  Baba Nimet Diye anılan Nimetullah Nahçivani hazretlerinin yazdığı Nahcivani Tefsiri’nin büyük boy basılan birinci cildi 808, ikinci cildi ise 773 sayfa.
 Nahcivani Hazretleri 1514 senesinde Konya- Akşehir ilçesinde vefat etmiş.
 Dini ilimlerde yüksek deha sahibi olduğu gibi dünyevi ilimlerde de devrinin yüksek deha sahiplerinin ufku açık olanlarının en seçkinlerindendir.
 Nahcivani Hazretleri aldığı manevi işaret üzerine memleketinden ayrılıp Osmanlı ülkesine gelmiş, Konya’ya bağlı Akşehir’e yerleşmiştir. Orada; Şeriat, tarikat, hakikat, marifet ve ilahi sırlarda bütün üstadları hayran bırakmıştır.
 Nahcivani Tefsiri’nin bizzat kendi el yazısıyla olan nüshası Topkapı Sarayı Üçüncü Ahmed Han Kütüphanesi’nde mevcuddur.
       TÜRKÇE İLK NEŞRİ
 1908 yılında Matbaa-i Osmaniyyede iki cild halinde basılan Tefsir’in  Türkçe olarak anlaşılır şekilde ilk neşrini hemşehrimiz Ali İhsan Türcan yaptı.
 Ali İhsan Türcan Hocaefendi, bu çalışmadan bahsederken şunları söyledi: Ben kayseri de 17 sene Ulu Camii’de imamlık yaptım. Bu dönemden önce de Arapça dersleri aldım. Şu an ana dilim  gibi Arapça dilini konuşabilmekte ve yazabilmekteyim. Bunun neticesinde  daha önce Türkçeye çevrilmeyen  Nimatullah Nahcivanı  hazretlerinin eseri olan  Türkçe  adı ile Nahcivani Tefsiri’ni günümüz Türkçesine çevirdim.. Bu eser çok derin bilgilere sahip olan  Nimatullah Nahcivani hazretlerinin  bilgilerinin bir birikimi bir eserdir. Eserin ilk cildini yayınladım.  3.cilt için çalışmalarımı birkaç aydan bitiririm. İnşallah üçüncü cildi de önümüzdeki aylarda basılır.
    BİRDEN ÇOK DİL BİLİYOR
 Ali İhsan Türcan Hoca; ilçemize bağlı Mirahor köyünden. Kendisini çok iyi yetiştirmiş . Başta Fransızca olmak üzere, Arapça, İngilizce, Osmanlıca, Farsça’yı üst düzeyde bilmekte ve ana dilimiz gibi konuşabilmektedir.
 Ali İhsan Hoca bakın kendisini nasıl anlatıyor: “13 yaşında okutmaya başladım.1980’lerde üniversite doktora tezim Nahcivanı Tefsiri oldu. Beş kere yarım saatlik derslerle bir kişiyi Kur’an’ı öğretme seviyesine getiriyorum. Bu Tefsiri merak edenler Ömer Nasuhi Bilmen Hazretlerinin “Büyük Tefsir Tarihi” isimli eserinin 2. cilt 628. sayfasına bakabilirler. Bu tefsir hakkında orada bilgi verilmiştir. O bölümün sonunda şöyle der: “Velhasıl bu mübarek tefsirde idrakinden aciz bulunduğumuz birçok hakaik ve dekaik münderiçtir.”
        MARİFETLİ BİR DİN ALİMİ
 Ali İhsan Hoca çok marifetli bir alimi. Çocukken Hz. Ali ve İmamı Azam efendilerimizin aşkıyla Kur’an’ı namazda hatmedebilmektedir.
 Hoca efendinin bir diğer eseri de “Kırk Dersde Tasavvuf” adlı eseridir. Büyük boy, beyaz kağıda basılan eser 250 sayfadan oluşmuş.
 Pek çok el yazma eseri basılmayı beklemektedir.
 Ali İhsan Hoca; kendisini küçük yaşlardan itibaren okumaya, öğrenmeye, yazmaya ve dini ilimlerde hizmete adamış, çocukluğunda ve gençlik yıllarında hiçbir dernek ve ekole mensup olmamıştır.
      ÜMMETİN HİZMETKARIYIM
 Hayatta “hizmet eri” olarak kalmayı tercih eden Türcan, kendi ifadesiyle” Çünkü ümmetin hizmetkarıyım” diyerek asıl yaşama gayesini dile getiriyor.
 “Önder sadece Hz. Muhammed (S.A.V.), bütün büyüklerimiz hepimizin büyükleri ve öğretmenleridir. Din; Hz. Muhammed’in Allah’ın izniyle ortaya koyduğudur. Kimsenin ekleme ve eksiltme hakkı yoktur. Hepimizin görevi onu yaymaktır sadece.” diyor.
       KILIÇARSLAN’A TEŞEKKÜR
 Ali İhsan Hoca efendi; bu güzide eser Nahcivanı Tefsiri’nin yayınlanmasında manevi destek ve teşviklerinden dolayı da sayın Kılmaz Kılıçarslan’a teşekkür ve şükranlarını her fırsatta ifade ediyor.
 Ali İhsan Hocamı kutluyorum. Kütüphanemize böyle eşsiz çok kıymetli bir eser kazandırdığı için. İsteyenler 05365250738 nolu telefondan Kayseri’de ikamet eden Ali İhsan beyle irtibat kurup bu eserleri temin edebilirler.
 Yazımı Hoca efendinin şu cümleleri ile bitiriyorum:
 “Yüce Osmanlı Sultanlığının en güçlü döneminde(Hicri 905 lerde) Elfevatih ul- İlâhiyye vel-mefatihul ğaybiyye (Nahcivanî) adında bir Tefsir yazılmış. O günün muhterem üstazları ve müfessirleri anlamakta aciz kalmışlar. Pek çok ilim dalında başarılı olan Ömer Nasuhi Hazretleri Bunu incelemiş ve şu itirafta bulunmuş: Velhasıl Bu Mübarek Tefsirde idrakinden aciz bulunduğumuz bir çok hakaik ve dekaik münderiçtir.
  Kardeşlerim! 1979 senesinde Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsünde öğrenci iken Bu Tefsiri açıklayabileceğimi Tefsir Hocama arz etmiştim. Nitekim; mezuniyyet tezimi Bu Tefsiden bir mikdar terceme ile yaptım. Hulasa Rabbimin ikramı ve tevfikı ile şimdi terceme etmekteyim. O’nun bir cildini Ümmete arz etmeden önce o çalışmama ara verip Bu ’’Kırk Derste Tasavvuf’’ adlı eseri yazdım ki, okuyup çalışanlar; hiç olmazsa O Eserin tercemesine aşina olsun.
 Bilelim ki, Allah‟ ı ve Rasulünü sevdirdiğimiz kadar yüce sevgilere ereriz. Allah Yâr ve Yardımcımız, Rasulü şefaatçimiz olsun ve çalışmalarımızı Kıyamete kadar hayırlı ve verimli kılsın.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

2022 ÇİĞDEMLİ'NİN YILI OLACAK

2022 ÇİĞDEMLİ'NİN YILI OLACAK devam

KARA TREN KAZA YAPTI

KARA TREN KAZA YAPTI devam
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN