Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kızılderililere özel davet

Kızılderililere özel davet

Tarih 29 Mayıs 2012, 08:01 Editör sorgun selam

devamı

Türk olup olmadıkları antropologlarca araştırma konusu yapılan Kızılderililer, Yozgat Belediyesi tarafından düzenlenen ''Türk ve Akraba Milletleri Buluşma Şöleni'ne davet edildi.
     Belediye Başkanı Yusuf Başer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yozgat'ın Türk dünyasında çok önemli bir yeri olduğunu söyledi.
     Yozgat'ın hemen her taşında Türk tarihinden izler bulunduğunu anlatan Başer, Oğuzlar'ın Bozok koluna mensup Türkler tarafından Bozok sancağının kurulmasıyla kente ilk yerleşimlerin de yapıldığını kaydetti.
     Kentin Osmanlı'nın da en genç şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Başer, ''Bir köyken büyüyen memleketimiz, zamanla şehir haline gelmiştir. Çapanoğulları'nın da buraya gelmesiyle, Yozgatımız Osmanlı döneminin en güzel şehirlerinden biri haline dönüşmüştür. Kentimizde Çapanoğlu Camisi, saat kulesi gibi çok değerli tarihi izler bulunmakta'' dedi.
     Yozgat'ın Oğuzlar'ın Bozok kolundan olması sebebiyle Türk dünyasıyla da yakın ilişkisi olduğunu belirten Başer, bu nedenle de Türk ve Akraba Milletleri Buluşma Şöleni'ni düzenlediklerini kaydetti.
     Başer, şöyle devam etti:
     ''Belediyemizin yaptığı şehir parkına Türkmenistan'ın milli şairi Maktum Kulu'nun büstünü yaptık. Ayrıca Kırgızistan Meclis Başkanı Oş şehrinden, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek de Yozgatlı. Bu nedenle iki kenti kardeş şehir yapma çalışmaları başlattık. Türk Dünyası Şöleni'nde kardeş şehir protokolü imzalayacağız.''
     Türk ve Akraba Milletleri Buluşma Şöleni'ni ile Türk dilini, geleneklerini, ortak değerlerini geliştirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Başer, eylül ayında düzenleyecekleri şöleni geleneksel hale getireceklerini kaydetti. Başer, Türk topluluklarını her yıl Yozgat'ta misafir etmeyi istediklerini anlattı.
      -Türk Dünyası Kültür Merkezi Müzesi kurulacak-
       Şölene gelecek her ülkenin kendi ülkesini tanıtıcı materyalleri de getireceğini anlatan Başer, getirilen eserlerle de şehirde Türk Dünyası Kültür Merkezi Müzesi'ni kuracaklarını söyledi. Belediye Başkanı Başer, müzeyi gezen insanların da Türk dünyasının bütün güzelliklerini bir arada göreceğini kaydetti.
     Şölene Amerika'dan Kızılderililer'i de davet ettiklerini belirten Yusuf Başer, şunları söyledi:
     ''Sadece Türk dünyası değil, kendini Türk hissedenleri de kentimize davet etmek istiyoruz. Balkanlardan, Bosna Hersek'ten misafirlerimiz olacak. Burada Yozgatlılar ile Kızılderililer'i buluşturacağız. Bir Kızılderili kabile reisini ve bazı üyelerini de şölenimizi renklendirsinler diye davet ettik. 5-10 kişilik bir grubu Yozgat'ımıza bekliyoruz. Davetimize icabet edecek Kızılderili kardeşlerimizi Yozgat'ta misafir etmekten onur duyacağız. Şölen büyük bir şenlik havasında geçecek.''
     80 bin metrekarelik alanda Türk Dünyası Parkı'nın da temelinin atılacağını bildiren Başer, ''Şölene TBMM Başkanımız Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destek ve katkıları olacak. Bu şölen Yozgat'ın tanıtımına da önemli katkılar sunacak'' dedi.
     Başer, şenliğin gelecek nesillere Türk kültürünü aktarmada da önemli katkıları olacağını sözlerine ekledi.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Çalıştay yol gösterecek

Çalıştay yol gösterecek devamı

"Her yılımız dolu dolu geçecek"

devamı
"Kömür Hikayesi Kötü Sonla mı Bitecek"09 Ocak 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN